Kalendář
Dnes je: 25.09.2021
září 2021
Po 6132027
Út 7142128
St18152229
Čt29162330
3101724 
So4111825 
Ne5121926 

Blbost vládne... internetem a fejsbukem...

Vloženo: 2010-05-11 21:57:03

Že je Facebook mladé médium nikdo nepopře. Že je zajímavé už by sice mohl. Ale je tu menší zádrhel. Oni se lidé postupně (a možná i potupně) uchylují na tuto obrovskou sociální síť. A to i velcí odpůrci. Ale ono toto "existování" na Facebooku (zkráceně FB) má i svá úskalí.

Je jasné, že ne každý má znalosti z oboru IT (informační technologie - počítače), ale mám pocit, že občas lidé nepřemýšlí. A toto se mi potvrzuje na FB téměř denně. Mluvím tu hlavně o skupinách na tomto serveru. Některé jsou k něčemu, jiné (a takových vzniká spousta) jsou v podstatě jen přepsanými vtipy, vtipnými hláškami či skupiny slibující něco, co je nemožné.

Připojením se ke skupině ještě nespouštíte třetí světovou válku, ale problém jistě nastane. Ten problém nutně musí nastat. Data, která na FB vidíte, se někam musí ukládat. Pro toto je použito databází. A podobně jako dvouproudou silnicí neprojede dvacet aut vedle sebe, ani databáze nemůže obsloužit vícero uživatelů, kladoucích jí "dotazy", než je její výkonnostní limit. Co pak taková přehlcená databáze udělá? Nestíhá. A jak se to jeví uživatelům? Jakože server odpovídá pomalu, občas spadne, sem tam se ukáže něco, co by se ukazovat nemělo... prostě dělá to bordel. A ano, správně, ten bordel si děláme my, uživatelé! ;) A v podvodných skupinách na FB jde o to, že následně, po připojení, řekněme vícero než 10.000 uživatelů, správce/zakladatel nabídne Vás, své "ovečky", jako oběť pro lidi, nabízející reklamu. Pokud si klepete na čelo a myslíte si, že jsem spadl z jahody naznak, prosím, je to Váš názor. Zkuste si ale jen tak pro Vaši informaci, zobrazit web nazvaný Webtrh a vyhledat si tam slůvko "Facebook". Ono se tam "pár" výsledků najde. Například tady: http://webtrh.cz/tags.php?tag=facebook a konkrétněji třeba tady: http://webtrh.cz/78511-facebook-reklama-000-lidi.

Další věcí je stoprocentní důvěřivost všem a všemu. Když k Vám přijde neznámý člověk na ulici a požádá vás o přihlašovací údaje k e-mailu, internet bankingu popř. o kartu a PIN, sdělíte mu je? Předpokládám, že budete obezřetní. A když to chytře zaobalí do formulky "musím znát Vaše jméno, číslo karty, její expirační dobu, datum vydání a pin, abych ověřil, zda můžete dostat nové pozadí na fejsbůk", taky mu pravděpodobně nebudete věřit.

Proto nechápu, když přes četná varování člověka, který se v IT světě pohybuje, vysvětluje, že toto je za prvé obtěžující a za druhé se to může obrátit proti Vám, proč takovému člověku nevěnujete pozornost, ba přímo jej odstrkujete. Inu začal jsem na četné návrhy na přidání se do skupin, kde se po splnění jednoduchých "bobříků" (1. přidej se, 2. pozvi VŠECHNY své přátele, jinak to nebude fungovat, 3. dostaneš nové pozadí/hudební přehrávač/nové smajlíky/chleba s máslem?) něco stane, reagovat.

Prvotní reakce samozřejmě byly varování na své zdi. Reagovali pouze zběhlí uživatelé, ale nikoliv ti, kteří by měli. Další bylo komentování přidávání se do skupin u jednotlivých lidí a jejich varování. Poté jsem tyto dvě reakce asi tak dva až třikrát otočil a zkusil to znovu. Nyní už jsem dospěl k fázi, kterou bych možná měl nazvat "přirozená selekce". Její princip je jednoduchý. Napsal jsem, že pokud mě lidé mají v přátelích na to, aby mi posílali pozvánky do stupidností obsahujících v "návodu" pravidlo "pozvi všechny své přátele", pravděpodobně mě k jinému typu komunikace nepotřebují. Proto je budu bez milosti mazat. Nevím, jak to zafunguje, ale už se našel jeden človíček, který okusil ono vyhození (následně mi přišla žádost o přátelství, kterou jsem potvrdil) a poté se ptal, proč jsem to udělal. Znovu jsem vysvětlil. Doufám, že jsme se pochopili. Uvidíme, kolik lidí toto bude zkoušet.

Když Vás nenaučím po dobrém, dávat si pozor ve vodách internetových, naučím Vás to po zlém. :)

Dnes mě zarazila ještě jedna slečna, která se ptala, zda se od zítřka bude platit za používání FB. Tady už můžu pouze odkázat na server HOAX.cz. Tam si zkuste vyhledat třeba pojem "Zpoplatnění ICQ", což je plus mínus to samé. Pokud Vám pojem "hoax" nic neříká, na výše uvedeném serveru se můžete dočíst, co je to a k čemu je to.

Pokud jste se prokousali tím sáhodlouhým (a možná zmateným) textem až sem... a hlavně, pokud jste si z toho něco odnesli (myslím něco jiného než: "ten člověk je ale... píp"), potom gratuluji, právě se Vaše chápání internetu a internetových podvodníků (lidově "unter-internet-manů"... ba ne, to jsem si právě vymyslel... :)) mírně zvýšilo. A doufám, že Vám to při surfování alespoň trošku pomůže a zabrání nechtěnému úniku informací popř. i vážnějším věcem.

Dobrou noc, děti... :)

Komentáře (0)


Zpět2010 Virus_3000
Reklama
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat